Sağlık

Bilim insanları: Günde 2 litre su ihtiyaçtan fazla

İskoçya’da Aberdeen Üniversitesi’nden araştırmacılar günde 2 litre su içilmesi tavsiyesinin çoklukla gereksinim duyulandan fazla olduğunu açıkladı. Bu hafta Science mecmuasında yayımlanan araştırma, günlük su gereksiniminin bir kısmının aslında besinlerden alındığını hesaba katıyor. Bu yüzden bilim insanları günde 1,5 ila 1,8 litre su tüketmenin kâfi olacağı görüşünde. Evvelki araştırmaların örneklem büyüklüklerinin küçük ve hudutlu olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran; Aberdeen Üniversitesi’nden Prof. John Speakman, günde 2 litre su hesaplamasının, küçük bir yanlışlıktan kaynaklandığını söylüyor.

Speakman bunu şöyle açıklıyor:

“İçmemiz gereken su, sindirmemiz gereken toplam su ile yediklerimizden aldığımız su miktarı arasındaki farktır. İnsanların ne kadar gıda tükettiğini tahmin etmenin yolu, insanlara ne kadar yemek yediklerini sormaktı. İnsanlar ne kadar yemek yediklerini azımsadıkları ve eksik bildirdikleri için tahmin yanlış yapıldı; bu nedenle ihtiyaç duyulan su miktarı da abartıldı.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu