Ekonomi

Brent Petrol Doların Değer Kazanmasıyla Düşüyor

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 85,79 dolardan işlem görüyor.

Cuma gününü 86,81 dolar seviyesinden tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün 09,06 prestijiyle kapanışa göre yüzde 1,17 azalarak 85,79 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 82,16 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların gerilemesinde Çin ekonomisine ilişkin endişeler ve doların değer kazanması etkili oldu. Yeni haftaya yükselişle başlayan dolar endeksi bugün geçtiğimiz ayın en yüksek seviyesi olan 102,8’e ulaştı.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için dolar cinsinden petrolü daha pahalı hale getiriyor. Bu da alımların azalmasına ve fiyatların düşmesine neden oluyor.

Çin’de geçen hafta açıklanan bilgilere göre, ülkedeki ekonomik toparlanmadaki kırılganlığın yeni bir işareti olarak en önemli endüstriyel hammaddelerin ithalatında Temmuz ayında düşüş gözlemlendi.

Dünyanın en büyük ham petrol, demir, çelik, bakır ve kömür ithalatçısı Çin’in Gümrük Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, bu kalemlerin ithalatı 7 ayda azaldı.

Ayrıca geçen hafta açıklanan verilere göre dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de Temmuz ayında üretici enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi enflasyon endişelerini artırarak petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Uzmanlara göre ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelesinin sürdüğünü gösteren Temmuz ayı üretici enflasyon raporu, Fed’in faiz artırım kararına da zemin hazırladı.

Yatırımcılar, Fed’in bir sonraki para politikası adımına ilişkin yetkililerin açıklamalarına ve Çarşamba günü açıklanacak Fed toplantı tutanaklarına odaklandı.

Teknik olarak Brent petrolde 86.51-86.83 dolar aralığının direnç, 85.16-84.48 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu