Haber

İsmail Saymaz: Diyarbakırlı Ramazan Hoca neden öldürüldü?

Sözcü yazar İsmail Saymaz, iki gün önce Cerrahpaşa’daki çay ocağında öğle namazına dururken boynuna bıçak darbesiyle öldürülen “Diyarbakırlı Ramazan Hoca” olarak bilinen Ramazan Pişkin’in, “Şiddetle öldürülmüş olabileceğini” söyledi. bazı mezhep ve toplulukların hedefi haline gelmiş ve yaydığı nefretin kurbanı olmuş olabilir.” .

Saymaz, Pişkin cinayetiyle ilgili yazısındaOlasılıkları değerlendirirken şu ifadeleri kullandı:

“Yedi ay öncesine kadar Pişkin, Diyarbakır’da Mescid-i Haram’ın avlusunda, bazen Selefiliğe yaklaşan dini yorumlarını yumuşak bir üslupla anlatıyor ve aktarıyordu. Atatürk ve Cumhuriyet hakkında da kabul edilemez görüşleri vardı. Ancak öne çıkan siyasi görüşleri değil dini yorumlarıydı. Bu nedenle mezhep ve cemaatler tarafından ‘sapkın’, ‘kötü niyetli’ ve ‘Vehhabi’ olmakla ve dinden çıkmakla itham edildi. Mesela İsmailağa taraftarı Hüseyin Çevik, Pişkin için ‘Ramazan sapkındır, Vehhabidir, sahtekardır. ‘Yolsuzluk yapan adamdır’ diye video çekti. Belki bu baskıdan dolayı Diyarbakır’da kalamadı. İstanbul’a taşındı.

Akrabalarının yardımıyla Cerrahpaşa’da çay ocağı işletmeye başladı. Buraya ‘Diyarbakırlı Ramazan Hoca’nın Yeri’ adını verdi. Geçtiğimiz eylül ayında ‘Diyarbakırlı Ramazan Hoca’ adıyla TikTok hesabı açtı ve yorumlarını paylaşmaya başladı. 16 Ocak’ta TikTok’ta yayınladığı videoda tarikat ve cemaatler tarafından tehdit edildiğini söylüyor.

Pişkin bazı mezhep ve cemaatlerin amaçları sonucu öldürülüp yaydığı nefretin kurbanı olabilir mi? Evet, bu mümkün. Dini bilgileri zayıf ve genel kültürleri yetersiz olan TikTok ustaları, Youtube mollaları ve Facebook gav’larının Pişkin’i “sapık” olmakla suçlaması ve “inancının bozuk” olması bazı müritlerinden rahatsız olmuş olabilir. “diye fetva vermekte ve hakkında “dinden çıkmıştır” diye fetva vermektedir. Çünkü bu topraklarda namaz kılarken hiçbir insan öldürülmüyor.”

(HABER MERKEZİ)

ciftlikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu